Molenhof | Notaris aan het woord!
Bij het kopen van een nieuwbouwwoning zijn er een paar aandachtspunten om rekening mee te houden. De notaris van het nieuwbouwproject Molenhof in Emmen heeft in deze column een aantal van deze punten op een rijtje gezet.
Anders dan bij de aankoop van een bestaande woning, waarbij u de koopsom in één keer via de notaris aan de verkoper voldoet nadat de leveringsakte is getekend, betaalt u bij een nieuwbouwwoning de koopprijs in termijnen.
Bij de ondertekening van de leveringsakte bij de notaris dienen de grondkosten en de eventueel op dat moment verschuldigde bouwtermijnen te worden betaald. De resterende bouwtermijnen, ook wel de 'aanneemsom' genoemd, zullen door de aannemer in rekening worden gebracht volgens het schema dat in de koop-/aannemingsovereenkomst is opgenomen. Deze facturen ontvangt u rechtstreeks van de aannemer en kunt u zelf, of, als u bij de bank geld heeft geleend, uit het bouwdepot betalen.
Het is mogelijk dat u naast de grondkosten en de bouwtermijnen ook bouwrente aan de aannemer verschuldigd bent. Dit hangt af van de fase waarin het bouwproces zich bevindt op het moment dat u de koop-/aannemingsovereenkomst tekent.
Als u de koop-/aannemingsovereenkomst tekent terwijl de bouwwerkzaamheden al zijn gestart, zal de aannemer u ook bouwrente in rekening brengen, omdat er al kosten zijn gemaakt voor de aankoop van de grond en de bouwwerkzaamheden. In de koop-/aannemingsovereenkomst staat vermeld welk percentage de aannemer in rekening brengt voor deze voorgeschoten kosten. Dit is geen vast percentage, maar een percentage dat door de aannemer wordt bepaald. De op het moment van het ondertekenen van de koop-/aannemingsovereenkomst verschuldigde bouwrente maakt onderdeel uit van de koopsom en is niet aftrekbaar voor de inkomstenbelasting.
De bouwrente die vanaf het moment van de ondertekening van de koop-/aannemingsovereenkomst tot het ondertekenen van de leveringsakte bij de notaris verschuldigd is en die 'uitstelrente' wordt genoemd, is daarentegen wél aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. U doet er dus goed aan de koop-/aannemingsovereenkomst en de leveringsakte te ondertekenen voordat er bouwrente en/of uitstelrente verschuldigd is!
Niet iedere projectontwikkelaar of aannemer levert dezelfde kwaliteit. Ik raad u daarom aan om te informeren of de aannemer is aangesloten bij een keurmerk zoals bijvoorbeeld het BouwGarant-keurmerk van de Stichting BouwGarant, het SWK waarborgcertificaat van de Stichting Waarborgfonds Koopwoningen of de garantie- en waarborgregeling van Woningborg. Deze keurmerken zorgen ervoor dat de woning wordt afgebouwd wanneer de aannemer tijdens de bouw failliet gaat en dat na de oplevering van de woning eventueel geconstateerde bouwtechnische gebreken worden hersteld of worden vergoed.
Tot slot kunnen kopers van een nieuwbouwwoning gebruik maken van het wettelijke recht om bij de oplevering van de woning 5% van de laatste bouwtermijn in een depot te storten bij de notaris (of middels een bankgarantie wordt dit door de bouwer af gegeven bij de notaris). Wanneer er binnen 3 maanden na de oplevering bouwtechnische gebreken worden geconstateerd, werkt de 5%-regeling als een stok achter de deur. Als de aannemer niet binnen 3 maanden nadat de oplevering heeft plaatsgevonden alle problemen heeft verholpen, mag er in verhouding tot de nog niet opgeloste problemen een bedrag in depot worden gehouden bij de notaris. Als binnen 3 maanden wel alle problemen zijn opgelost, zal de notaris het bedrag alsnog overmaken naar de aannemer.
Astrid Mink | notaris Emmen
30 juni 2026